allergy
14 بهمن 1401 - 09:44

برگزاری همایش «تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان در تحقق تمدن نوین اسلامی» در فارس

همایش تخصصی «تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان در تحقق تمدن نوین اسلامی» به دعوت دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت با حضور علما، متنفذین و جمعی از اقشار مختلف اهل‌سنت استان و کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت فارس، در این همایش مشاور رئیس‌ جمهور در امور اقلیت‌های دینی و مذهبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، ائمه جمعه اهل سنت و شیعه، فرمانداران و فرماندهان نظامی شهرستان‌های جنوب فارس، جمعی از مدیران شهرستانی و استانی در تالار وحدت لار برگزار شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به اقتصاد دریاپایه مناطق جنوبی استان فارس گفت: باید ارتباطات گذشته را زنده و امت اسلامی را به هم مرتبط کنیم که این هدف با شعار سیاسی محقق نمی‌شود، در مقابل شعار‌ها فوری مقاومت می‌شود، اما برای تجارت کسی مانع نمی‌شود. 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام افزود: اگر موانع و مشکلات تجارت دریاپایه حل شود خواهید دید از همین محفلی که دورهم نشسته‌ایم به یک باره برای جمعیت زیادی از مردم ایران زندگی، معیشت، رشد و فعالیت ایجاد می‌شود.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: ما ظرفیت زیادی برای تجارت داریم، ائمه جمعه باید این موضوع را ترویج کنند، همت کنند و پای کار بیایند، اقتصاد ما وابسته به دریا بوده، همیشه نان‌مان را از دریا آورده‌ایم، در حال حاضر مقام معظم رهبری فرموده‌اند که روی این موضوع کار کنیم.

دژکام با اشاره به پیشگامی مردم جنوب استان فارس در امور نیک‌اندیشانه اظهار داشت: مردم این منطقه چند گام از سایر مناطق جلوتر هستند، بنا نیست که ما دوباره بگوییم با هم باشیم، با هم که هستیم، می‌خواهیم با هم کار‌هایی را شروع کنیم که سودش برای همه باشد و همه مردم از مواهب آن بهره‌مند شوند. 

وی خطاب به اهالی جنوب استان فارس گفت: داد و ستد‌ها را شروع کنید، این تجارت است که تولید را تقویت می‌کند، شما از این طرف تا زنگبار رفته بودید و از آن طرف تا مالزی و ماداگاسکار، این مناطق عرصه دریاپیمایی مردم این منطقه بوده است، ما پس کرانه خلیج فارس هستیم.

نماینده، ولی‌فقیه در استان فارس تصریح کرد: کار‌های بزرگی جلوی روی ما قرار دارد، باید به این سمت حرکت کنیم و تجارتی که قفل شده است را باز کنیم.

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: ما می‌خواهیم عزت امت اسلامی را مشاهده کنیم، همه در یک صف هستیم و دشمنان مان را شناخته ایم.

دژکام خاطرنشان کرد: در سال‌های اول انقلاب، باور اروپا و آمریکا این بود که نه اسلامی در آینده جهان نقش خواهد داشت و نه ایرانی.

وی خاطرنشان کرد: همه ما باید دشمن را در مقام دشمنی‌اش بیش از پیش شناسایی کنیم، آن‌ها دلشان می‌خواهد ما به جایی نرسیم، برای این کار هم روش دارند و آن ایجاد اختلاف و تفرقه است.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس افزود: ایجاد اختلاف، برنامه‌ریزی دائمی آن‌ها است، اما وقتی می‌بینند که ما با هم هستیم زورشان به ما نمی‌رسد.

دژکام گفت: نباید بگذاریم که در بین امت اسلامی به کسی ظلم شود، باید جلوی ظلم را بگیریم، این همان دستور قرآن کریم است که اگر دو طایفه از مومنان با هم به قتال برخاستند آن را اصلاح کنیم و حکم قرار دهیم.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: شاید شعار «مرگ بر اسرائیل» در ایران از همه جا بیشتر داده می‌شود، اما این شعار ایرانی نیست، اسلامی است، شیعی هم نیست، متعلق به همه مذاهب است.

دژکام افزود: ما یک آرمان بزرگ و مشترک داریم، با غصب فلسطین گویا به قلب‌های همه مسلمانان تیر شلیک شده است، این انتقام باید گرفته شود، جنگ ما با کسانی است که فلسطین را غصب کرده‌اند.

وی با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی در جنوب فارس گفت: در گذشته، برخی از ائمه اهل سنت برای عمامه‌ گذاری نزد آیت‌الله سیدعبدالعلی آیت‌اللهی می‌رفتند و ایشان بر سرشان عمامه می‌گذاشت و برعکس چنین رابطه‌ای سابقه بسیار طولانی دارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در بخش پایانی سخنان خود گفت: از بصیرت ویژه علمای این منطقه تشکر می‌کنم، واقعا بصیرت، خودش را نشان داده و این موضوع باعث امیدواری من شده است تا قدم‌های بعدی را برداریم و عزت، عظمت و شوکت اسلامی مان را تجدید کنیم.

ماموستا عبدالسلام کریمی، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی نیز گفت: منطقه لارستان، انسان‌هایی بسیار خوب، باصفا و تقریبی دارد و ویژگی شاخص این منطقه که شاید در استان‌های تلفیقی وجود نداشته باشد یا کمتر باشد خیرین عزیز ما در منطقه لارستان است که در ساخت مسجد، بیمارستان، جایگاه‌های ورزشی، فرودگاه و غیره خیلی کمک کرده‌اند، باید دستان خیرین را بوسید.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر انقلاب‌های الهی در جهان معاصر بعد از یکی دو دهه منحرف شدند، چون رهبری واحد نداشتند، اما انقلاب ما نشات گرفته از انقلاب رسول‌الله است، برای خدا قیام کرده‌ایم و در همه ابعاد به سرانجام نیکو خواهد رسید.

ماموستا کریمی با اشاره به شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» گفت: جمهوریت یعنی همه اقوام و همه باید در کنار هم باشند، هیچ قوم، مذهب و جنسیتی نباید به حاشیه رانده شود، همه باید احساس کنند که در این انقلاب مردمی، اسلامی و الهی سهیم، دخیل و شریک هستند، طبق قانون اساسی همه باید در جایگاه خودشان دیده شوند.

وی افزود: قانون اساسی مستنبط از قرآن است، مشکلی که الآن داریم از قانون اساسی نیست، همان طور که مشکل جهان اسلام از قرآن نیست بلکه از عمل نکردن به کل قرآن است، در کشور ما هم مشکل از عمل نکردن به کل قانون اساسی است، باید همه را قبول داشته باشیم.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: مذهب هر کسی قابل احترام و آزاد است، اما نباید اهانت کنیم، قید و بند درست کنیم، درجه اول و دوم نداریم، ما همه مخلوق خدا هستیم و خداوند این گونه خواسته که یکی کُرد، یکی زن، یکی سرخ پوست و غیره باشد.

ماموستا عبدالسلام کریمی خاطرنشان کرد: اگر نسبت به زن خشونت شود یا به وی اهمیت داده نشود مشکل ما هستیم، نه دین و مکتب مان، اشتباه مان را به حساب مکتب نگذاریم، اصل اسلام این است که فرقی بین زن و مرد قائل نیست و دین ما دین خشونت و شمشیر نیست، ما اهل شمشیر و سلاح نیستیم و اگر شمشیر برمی داریم برای دفاع و حذف شمشیر‌های ظالمان است، نه برای هجوم، دین ما با شمشیر شروع نشد بلکه با علم، فرهنگ و ادب شروع شد.

وی اظهار داشت: ما ضد مردم نیستیم، ما نوکر، مدیون و برآمده از مردمیم، ما خود مردمیم که دشمنان چنین قلمداد می‌کنند ما ضد مردمیم و عده‌ای را در مقابل نظام قرار می‌دهند و آن‌ها را فریب می‌دهند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: بهانه دست ضد انقلاب ندهیم که دختران و پسران معصوم و کوچک ما را به خیابان‌ها بکشانند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دهند، ما هم مخالف دیکتاتور هستیم، انقلاب ما هم علیه دیکتاتور بود، ما باید جهاد تبیین کنیم.

ماموستا کریمی تصریح کرد: شعار رئیسی در دولت سیزدهم تحقق عدالت اجتماعی بود، مگر هدف تمام انبیا این نیست؟

وی در مورد تمدن نوین اسلامی گفت: برای تحقق تمدن نوین اسلامی، ابتدا باید فرهنگ را درست کنیم، فرهنگ مقدمه تمدن است، فرهنگ مثبت منجر به تمدن مثبت و خوب می‌شود، برای رسیدن به این فرهنگ وظایفی بر عهده داریم، علما فقط امام مردم نیستند، بلکه امام مسئولان نیز هستند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی اظهار داشت: شیعه و سنی مذهب است نه دین، دین ما یکی است و آن هم اسلام است، ریشه و تنه ما یکی است، هم و غم ائمه شیعه و سنی این بوده که اسلام را به ما بشناسانند، برای ما تبیین کنند و به دنبال اسم و رسم خودشان نبودند، بلکه ذوب شده در دین بودند.

ماموستا عبدالسلام کریمی تصریح کرد: علمای شیعه و سنی باید اول خودشان را اصلاح کنند، مشکلات داخلی شان را حل کنند، سپس به مردم بگویند ما یکی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هر کجا اختلاف بود منشا آن شیطان است، هر نوایی که بر رحمت بدمد از رحمان است و هر ندایی که بر طبل تفرقه بکوبد از شیطان است، ما باید الگوی وحدت باشیم.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: برای تحقق این وحدت و تبدیل آن به فرهنگ و بعد تبدیل فرهنگ به تمدن، در اولین مرحله علما باید بین مردم بیایند؛ تبیین، مقدمه تبلیغ است.

ماموستا کریمی گفت: در فتنه به گونه‌ای باشیم که از ما سواستفاده نکنند، نه به دشمن سواری بدهیم و نه اجازه دهیم دشمن ما را بدوشد، بینا و بصیر باشیم، با تحقیق و تبیین جلو برویم و در این راه فقط خدا را در نظر بگیریم.

وی اضافه کرد: کار عالم افراط یا تفریط نیست، اعتدال است و کار جاهل یا افراط است یا تفریط.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: دومین مرحله این است که اگر همدیگر را نمی‌پذیریم، یکدیگر را تحمل کنیم.

ماموستا کریمی خاطرنشان کرد: سومین مرحله، برای تحقق این امت واحده و انسجام ملی مراجعه به قرآن و سنت است، تفرقه و نزاع حرام است، اما اختلاف نظر مشکلی نیست.

وی عنوان کرد: چهارمین مرحله، مراجعه به مراجع است، به عنوان نمونه ببینیم امام شافعی یا امام صادق(ع) چه می‌گوید.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: پنجمین مرحله این است که بذر‌های اختلاف را بخشکانیم، نه اینکه بپرورانیم، باید کاری کنیم که اختلافات به عداوت تبدیل نشود.

ماموستا کریمی خاطرنشان کرد: آخرین مرحله، اطاعت از خدا، رسول خدا و اولوالامر است، در حال حاضر مقام معظم رهبری هم مصداق عالم دینی است و هم حاکم دینی، یعنی طبق نظر اهل سنت مقام معظم رهبری مصداق بارز اولوالامر است و اطاعتش واجب و اطاعت از او رافع اختلافات است، تضمین انسجام ملی و اقتدار کشور است، ما باید این را بشناسیم و بشناسانیم، این را القا کنیم که ایشان رهبر همه ماست و ما رهبری غیر از او نداریم، ایشان، عقلا و نقلا، رهبر و مقتدای همه ما، شیعه و سنی است، غیر او رهبری نیست و ما همه تابع ایشان هستیم.

وی تصریح کرد: اهل سنت یک فرصت، تقویت کننده، یاری‌گر و مکمل نظام هستند، در جبهه حضور داشته‌اند و خون داده‌اند، نباید بگذاریم که دشمن آن‌ها را دلسرد کند، باید کاری کنیم که اهل سنت دیده شوند و احساس کننده که تاثیرگذارند، وجود دارند، حداقل جایگاهی برایشان تعریف کنیم.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: به من گفتند رئیسی را در این یک سال چگونه دیدی، گفتم رئیسی ترجمه عملی زبان گویای مقام معظم رهبری است.

ماموستا کریمی گفت: فرمانداران می‌توانند افراد جوان و خوب را بدون احراز پست و بدون اینکه حقوقی برایشان درنظر بگیرند به عنوان مشاور بگذارند، چه اشکالی دارد که رئیس اداره یا معاون فرمانداری از اهل سنت باشد، امیدواریم در کشور استاندار زن داشته باشیم، با این کار نقشه دشمن را خنثی می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محمدلقمان مدیح، مدیر مرکز اسلامی استان فارس، اظهار داشت: مجموعه دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت و جماعت استان فارس با تکیه بر مشورت با علما و بزرگان منطقه و در رسیدن به هدف آرمانی و بزرگ همزیستی، وحدت، دگرپذیری و انس و الفت جامعه، چهار برنامه و فعالیت اثربخش را در چهار محور کلی در هشت ماه گذشته برگزار کرده است.

وی تصریح کرد: اولین فعالیت ما اعتماد افزایی از طریق تقریب مذاهب اسلامی با 14 برنامه کلی و جزیی با مشارکت علما و نخبگان منطقه بوده است.

مدیر مرکز اسلامی فارس خاطرنشان کرد: دومین فعالیت، اعتمادافزایی از طریق افزایش سطح ارتباطات و تعاملات اجتماعی با 40 برنامه بوده است.

مدیح افزود: سومین فعالیت، اعتماد افزایی از طریق تقویت حس همبستگی انقلابی گری و افزایش سطح علاقه مندی به نظام با 19 برنامه بوده است.

وی با اشاره به اینکه چهارمین فعالیت، اعتمادافزایی از طریق مشارکت اهل سنت و جماعت استان در مسائل آموزشی با 10 برنامه و فعالیت کلی و جزیی بوده است، افزود: خروجی این فعالیت های عمده این است که امروز که در این محفل در کنار هم جمع شده‌ایم حس محبت، الفت، دوستی و همبستگی در بین آحاد جامعه اهل سنت به ویژه نخبگان، طلاب و علما محسوس است.

مدیح خاطرنشان کرد: خروجی دیگر این فعالیت‌ها این است که ما تا حدی توانسته‌ایم به جامعه اهل سنت و جماعت استان و علما ثابت کنیم که در خدمتگزاری صادقیم و خالصانه آمده‌ایم که به آن ها خدمت کنیم.

شیخ سید مسعود وخشوری، عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور نیز اظهار داشت: به اقتضای قائده جامعه پذیری برای ورود به مرحله تمدن‌سازی باید نسل جدید را به رسمیت بشناسیم و آنها را باور کنیم و توان و استعدادهایشان را ببینیم، شکاف بین نسلی را بفهمیم و پل‌های ارتباطی را ترمیم و تعمیر کنیم.

وی عنوان کرد: شناخت ویژگی‌های نسل جدید نه فقط به هدف ارشاد و توجیه، بلکه به منظور به‌کارگیری توان و استعداد آن‌ها ضروری و حیاتی است.

شیخ وخشوری با بیان اینکه تغییر، اصل تغییرناپذیر جهان هستی است و نهاد نا آرام جهان پیوسته در حال تغییر و پوست‌اندازی است و دستگاه خلقت از سوی خالق بر تنوع، تحول و دگرگشتی بنا شده است، گفت: به نظر می رسد تغییراتی در جهان به صورت سریع و موثر در حال وقوع است و بدیهی است نسل جدید که در جهانی که به عصر اینترنت، فناوری و دیجیتال شناخته می‌شود چشم به جهان گشوده و رشد کرده است روح و روانش به تکنولوژی درآمیخته است و توان بیشتری برای درک بهتر جهان جدید دارد.

وی ادامه داد: به اقتضای قائده جامعه‌پذیری برای ورود به مرحله تمدن‌سازی باید نسل جدید را به رسمیت بشناسیم و آنها را باور کنیم و توان و استعدادهایشان را ببینیم، شکاف بین نسلی را بفهمیم و پل‌های ارتباطی را ترمیم و تعمیر کنیم.

عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور یادآور شد: در همین راستا، دفتر مرکز اسلامی استان فارس کارگاه‌هایی برگزار کرد که یکی از آن‌ها کارگاه آشنایی با نسل نوجوان که به نسل زد معروف است و همچنین کارگاه آشنایی با سواد رسانه بود که مصوباتی از جمله برگزاری نشست‌های سواد رسانه به صورت مستمر داشت. همچنین در این نشست مصوب شد نخبگان جامعه اهل سنت به ویژه علما جهت ترویج، تقویت و فراگیری سواد رسانه فعالیت موثر داشته باشند.

شیخ وخشوری با بیان اینکه تقویت سواد رسانه برای نسل نوجوان و جوان در سطح مناطق تلفیقی با محوریت مدارس از دیگر اقدامات در دستور کار است، افزود: نیاز است تا برای جامعه اهل سنت بستری فراهم شود تا بتوانند آموزه های دینی، فرهنگی و علمی خود را با جامعه مخاطب در میان بگذارد، موضوعی که ضرورت آن را احساس می کنیم.

به گزارش تسنیم، همایش تخصصی «تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان در تحقق تمدن نوین اسلامی» به دعوت دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت با حضور علما، متنفذین و جمعی از اقشار مختلف اهل سنت استان و کشور برگزار شد. 

در این همایش نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، ائمه جمعه اهل سنت و شیعه، فرمانداران و فرماندهان نظامی شهرستان‌های جنوب فارس، جمعی از مدیران شهرستانی و استانی در تالار وحدت لار حضور داشتند.

انتهای پیام/424/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016344