allergy
29 آذر 1401 - 06:01

هشدار روسیه درخصوص ارسال «اس-300» توسط یونان به اوکراین

یک مقام روسیه به یونان هشدار داده که سامانه‌های موشکی «اس-300» ساخت روسیه را به اوکراین منتقل نکند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نماینده دائم روسیه در «کریمه» به یونان هشدار داده که سامانه‌های موشکی «اس-۳۰۰» ساخت روسیه را به اوکراین منتقل نکند.

 به گزارش وبگاه «یورو اکتیو» «گئورگی موراتوف» نماینده دائم روسیه در کریمه روز دوشنبه گفت این اقدام یک نمایش غیرمنطقی از خصومت با روسیه خواهد بود.

موراتوف گفت: «چنین اقدامی از سوی آتن نه تنها نمایش غیرمنطقی خصومت با روسیه است، بلکه گامی خطرناک در جهت منافع ملی خواهد بود.»

پیش از این، «نیکاس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان در روزهای اخیر اظهار داشته بود که اگر آمریکا سامانه‌های «پاتریوت» را در یونان استقرار کند، آتن آماده است سامانه‌های دفاع هوایی اس-۳۰۰ را از جزیره «کرت» به اوکراین بفرستد.

یونانی‌ها اعلام آمادگی کرده بودند که نه تنها سامانه‌های پدافند هوایی اس-۳۰۰، بلکه سامانه‌های پدافند هوایی «تور ام۱»  و «اوسا ای کی ام» خود را نیز به اوکراین منتقل کنند. رئیس جمهور اوکراین نیز  بارها اعلام کرد دو سامانه نخست بسیار مورد توجه اوکراین هستند.

همزمان با زمزمه تحویل سامانه دفاع موشکی پاتریوت ساخت آمریکا به اوکراین برای مقابله با موج حملات مشوکی و پهپادی روسیه، کارشناسان نظامی نسبت به استقرار این سامانه گرانقیمت  هشدار داده‌اند.

 کارشناسان امور نظامی بر این باورند که بسیاری از جزئیات مربوط به برنامه بلندمدت آموزش، تجهیز و نگهداری یک آتشبار پاتریوت  به اوکراین هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه چه تعداد پرتابگر به اوکراین ارسال خواهد شد یا چه نوع رهگیرهایی می‌توانند تحویل داده شوند. پاتریوت دو نوع «پک-۲» و «پک-۳» دارد و هرکردام ویژگی‌های خاص خود را دارد.

یکی دیگر از موانع بالقوه آموزش است زیرا ۹ ماه طول می‌کشد تا اپراتورهای آمریکایی برنامه آموزشی پاتریوت را در «فورت سیل» در اوکلاهاما طی کنند. شاید بتوان آن را فشرده کرد، اما این دوره زمانی کم اهمیت نیست.

کارشناسان همچنین سئوالاتی را در مورد هزینه تحمیل استفاده از یک سامانه پیچیده و پرهزینه مانند پاتریوت که موشک‌هایی را پرتاب می‌کند که می‌تواند میلیون‌ها دلار هزینه داشته باشد، برای سرنگونی پهپادهای ارزان قیمتی که بخشی از حملات روسیه بوده است، مطرح کردند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 921039